Ameerika, California, Põhja-Ameerika, Riigid, kus olen reisinud

Kolm päeva Californias

Nagu juba eelmine kord sai kirjutatud, Oregonist California poole sõites oli ilm pasemast pask ja ega see Californias ka muutunud. Sunshine state-ist polnud haisugi. Õnneks polnud me sinna muud midagi planeerinud peale selle, et minna vaatama California kuulsaid sekvoiasid. Joosep olla juba 5-aastasest peale neid oma silmaga näha tahtnud.

Mis on sekvoiad? Sekvoiasid on kahte liiki: mammutsekvoiad ning rannikusekvoiad, kuid täna kirjutan vaid viimastest, sest just neid me nägime.

Rannikusekvoiad on maailma kõige pikemad puud. Kui need tavaliselt jäävad kuskile 60-90 meetri kõrgusele, siis maailma kõige pikem – 115-meetrine puu asub California Redwoodi rahvuspargis. Tõsi, meil jäi too nägemata. Oregonis oli proua Kadri abikaasa ütelnud, et kõige vägevamaid vaateid saame me Garberville-i lähistel asuvast Avenue of the Giants-ist. Ning vaateid saime me tõesti! Joosepil peeretas absoluutselt kogu aja nägu peas ja seda põhjusega. Selles on mingi maagiliselt võluv tunne, kui sa sõidad üle 1000 aasta vanuste puude vahel ringi, jättes ühel hetkel auto seisma, astudes välja ning viies pilgu heade hiiglaste sirgete latvade poole, avastades, et oled juba pikka aega otsaesist taeva poole vinnanud, lihtsalt selle pärast, et loodus on fantastiline.

Seal on ka igasuguseid matkaradu, mida kapata, olgu see ilm milline tahes.

Ainus pilt, mida on mul võimalik siia panna, sest nüüdseks on selge, et Joosepi läpakas on mõneks ajaks koomas ning kätte sealt mitte midagi ei saa. Kuna aga Joosep selle oma instagrami jaoks oli välja valinud, siis ju see peab midagi ikka väärt ka olema.

Pärast puude uudistamist otsustasime sõita San Fransiscosse, et seal olles saaks järgmisel hommikul mõnest tasuta linnatuurist osa võtta. Kuna mina sattusin roolis olema, jäi Joosepi ülesandeks välja figurdada, kus öö veedame. Ja kurat, poiss tegi hea valiku. Veetsime öö Golden Gate Bridge Vista Point-is. See on vaateplatvorm, mis on avatud 24/7 ning kohalikud stendid nimetavad kohta isegi puhkepunktiks. Seal oli spetsiifiliselt kirjas, et puhka-puhka, kuid ära liiga kaua ole, sest teised turistid tahavad ka näha-puhata. Kuna mõni oli sinna täitsa oma suure valge karavaniga “puhkama” tulnud, siis kumbki meist väga ei uskunud, et meid sealt minema aetaks (vähemalt senikaua kuni need teised ka seal on). Google-is võis küll kommentaaridest lugeda, et kui sa seal juba teist päeva “puhkad”, siis võid autost ilma jääda, sest puksiir on seal pidevalt kohapeal olemas ning onude kannatus pole lõputu.

Golden Gate Bridge õhtul. Muide sinna Vista Pointi saamiseks peab seal silla peal mingi tollivärava ka läbima ehk ilmselt on meil kusagil mingi trahv üleval, kuid meid vähemalt praegu veel ei koti.
Vaade hommikul, kui silmad esimest korda lahti tegin, saades siis aru, kus oleme ning hetk hiljem alles MÕISTES, kus me oleme ja kui ilus oli sellist vaatepilti hommikul esimese asjana näha.
Linnasiluett oli kena
Ja autoke sai iga päevaga üha kallimaks, et ta meid hästi teeninud on + täitnud kodufunktsiooni niivõrd hästi, et teistele mitte kuidagi see välja ei paista (kuni pagasnikuukse avamiseni)
Kodo

Sealt punktist kesklinna oli kusagil 20 minutit sõitu, kuid kuna meil polnud õrna aimu, kuidas San Fransiscos parkimisega on (eriti veel seal spetsiifilises kohas, kuhu tuuri kokkusaamispunktina minna oli vaja), siis läksime varakult teele. 20-minutiline sõit oli San Fransiscole omaselt “künkast alla, künkast üles, künkast alla, künkast üles jne jne”.

Suur oli meie üllatus, kui saime aru, et pühapäeva puhul võime parkida kuhuiganes tahame ning mittekellelegi jalgu ega võlgu me ei jäänud. Auto parkisime ühele Mission Dolores Park-i äärde jääva tänava äärde mingi täiesti suvalise elumaja ette.

Kuna pargitud saime lihtsalt, jäi aega ka hommikusöögi jaoks.
Kokkusaamispunkt. Tuurilisi oli peale meie vaid üks hollandi naine ehk kokku oli meid 4.

Sellised tuurid, millest olime osa võtmas, toimuvad San Fransiscos igapäevaselt ning isegi siis saad valida mitmete tuuride ning kellaaegade vahel. Tuuride läbiviijad on kõik vabatahtlikud, kuid peavad läbima korraliku kadalipu, et tõestada oma professionaalsust ning teadmistepagasit. Tuur ise on tasuta, kuid pärast lõpetamist käib ringi ümbrik, kuhu võib, kuid ei pea raha jätma. Meie valisime tuuri, mis algas kuldse veehüdrandi juurest ning kappasime oma tädiga 2 h ringi, kuulates huvitavat linnalugu, tädi enda elulugu ning nähes imeilusat San Fransiscot.

Tuurilink kuupäevade ning kellaaegadega -> http://www.sfcityguides.org/mobile.php

Mission Dolores Park, mis on mõnusaks hängimiskohaks. Tobedal kombel oli siin kunagi surnuaed, kuid ala oli vaja utiliseerida, eksole
Californias on üsna levinud eluruumilahendus kommuunmajad, kus ühes majas elavad koos mitu(teist) inimest, jagades ühisruume ning hoides niimoodi mitmekesi elades kulud madalana. Iga tahtjat sellisesse maja üldse sisse ei võeta. Soovilisi intervjueeritakse ning kandidaatide puhul kaalutletakse sobivust iga teise majaelanikuga. Pildil üks kommuunmajadest, mille üks elanik sattus just meiega samal ajal väljas olema ning pärima ega meil küsimusi pole. Tuli välja, et tema maksab oma toa eest (majas on 11 tuba ja igaühes võib vaid üks inimene olla) 1000$ kuus. Tavaline rent San Fransiscos kahe magamistoaga korteri eest on 4650$, mis on isegi 1000$ võrra kallim sarnase korteri eest New Yorkis.
Tänavatel näeb väga palju mitmetähenduslikku kunsti, mida võiks vahtima jääda samamoodi nagu sekvoiasidki
Kõigest polnud meeles piltigi teha, kuid mis pildile jäi, oli kena.
Tuuritädi, Joosep kuulamas ja Hollandi tädi pildistamas
Linnas on olemas ka kommuunaiad, mille jaoks saab end ootelisti panna ning ala vabanedes saab sinna oma ettenägemise järgi asju istutada. Kasutus ise on tasuta.

Käisime ka San Fransisco loomaaias, kuid telefoni mul kaasas polnud. Seal oli ka mõningaid vahvaid tegelasi, keda pole väga mujal näinud ning üks jõhkralt vallatu jõehobu, kes oli tõega äge. Melbourne-i loomaaiaga aga ei anna isegi võrrelda. Mis mind isiklikult MEELETULT häiris, oli see, et läbivalt keset loomaaeda sõitis RONG, mis oli SIGAvali ja sõidabki kogu aja ringi. Kui need loomakesed seal juba nagunii kitsukesel alal kinni on, siis võiks neil vähemalt helilist vabadust olla, aga ei, sittagi, inimene ennekõike. Piletimaksumus kahele 44$. KUI sinna lähete, siis kindlasti parkige tänaval, sest loomaiaparklas kasseeritakse parkimise eest veel ekstra 10$.

Mida kauem me San Fransiscos olime, seda rohkem imestasime kui väga meile seal meeldis. Oleme kohalikelt nüüdseks küll nii palju infot saanud, et suvel pidi seal lausa ropult jube olema, sest kõik kohad on rahvast täis, liikluski kaootiline, parkida pole kuhugi ning üleüldse ei pidavat seal mitte midagi head olema. Meile aga vähemalt veebruarikuine San Fransisco tõesti meeldis.

San Fransiscost oli vaja samaks õhtuks jõuda lõunapoole San Josesse, kus meid ootas Ain oma perega.

Vastuvõtt oli uhke.

Kui minul läks hommikusöögilauda jõudmisega veidi kauem, sest helistasin veel viimast megahead internetilevi ära kasutades oma õele, siis suur oli mu üllatus, et Joosep oli endale juba uue pruudi leidnud. Tõsi, pruut polnud selle karvatuustakaga rahul ning arvas, et selle võiks üleüldse maha ajada. Pisike Emma oli nii armas, et nõudis, et saaks ka meid 11. veebruaril lennuki peale saata.

Californias läks meil 274.5 USA dollarit, millest bensiinile 50. Californias on bensiin johhaiidiii-kui-kallis! Kilomeetrid kusjuures jäid, tuleb välja, üles ikkagi kirjutamata, kuid Joosep on kindel, et see on 6600-6700 km kandis. Tagasi lennanuna saab see kindlasti täpselt üle vaadatud.

Ain andis meile terve hulk ideid, kuhu veel Californias ning USA-s minna-sõita ehk seiklused ootavad veel ees. Selleks korraks aga on Californiaga kõik. Videolootust ei viska enam isegi õhku, sest kuna arvuti ongi kutu, siis järgmise paari kuu jooksul ei saa me mittemingisugusele materjalile ligi.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s