Riigid, kus olen elanud, Uus-Meremaa, Uus-Meremaal reisimine

Abel Tasmani rahvuspark ehk sellest, kuidas käisime Joosepiga metsas putukasitta lakkumas

Kuna olime bussisõite tehes ja/või raamatukogudes wifis istudes juba pikka aega tagumikke laiaks istunud, võtsime vastu otsuse minna tegema esimese suurema matka Uus-Meremaal. Sihtkohaks Abel Tasmani rahvuspark, mis on tuntud troopiliste metsade ja paradiisirandade poolest. Kuna enamust lõunasaarel asuvaid rahvusparke iseloomustavad lumised mäetipud ning kuldsed mäenõlvad, siis võib öelda, et Abel Tasmani rahvuspark on suisa üks eriline koht.

Muide, Abel Tasmani metsad ja kõrval loksuv ookean on loonud sinna oma mikrokliima, mis tähendab 300 päeva päikest aastas – meile sobib!

Esimene päev

Teadsime, et kavatseme matkata kahel päeval, mistõttu broneerisime juba ette koha nende kämpimisplatsil, mis on ka ainus öö, mille eest oleme nüüd bussis elamise jooksul maksma pidanud. Olles oma matka planeerinud nädalavahetusele, uurisime kohale jõudes kohe, millise tähistusega platsil kõige vaiksem oleks. Valituks osutus plats I.
This image has an empty alt attribute; its file name is received_480703869195276.jpeg
Auto ära parkinuna tegime endale veel lõunad kaasa, pakkisime seljakotid ning minek!
This image has an empty alt attribute; its file name is 20191025_131812.jpg
Staarjuutuuubariga matkamine muidugi tähendab seda, et matka läbimise aeg, võrreldes matka läbimise keskmise tempoga, on kahekordne.
This image has an empty alt attribute; its file name is received_445288856367991.jpeg
Kuid kuidagimoodi edasi sai ikkagi mindud.
This image has an empty alt attribute; its file name is received_2163776430591304.jpeg
Kuni hetkeni, mil midagi äratas meie tähelepanu.
This image has an empty alt attribute; its file name is received_405214527023769.jpeg
Need väiksed ämblikuvõrgu moodi niidikesed on sõna otseses mõttes putukaväljaheide.
This image has an empty alt attribute; its file name is received_648021925731025.jpeg
Sellisteks putukapeldikuteks on pildil näha olevad justkui põlenud välimusega puud, mille koore teevad mustaks puul elavad seened, kelle toiduks on seesama putukate toodetud suhkruniidistik.
This image has an empty alt attribute; its file name is received_425297168147180.jpeg
Ka Joosep otsustas seeneks hakata (küll mitte sümbiooslikus suhtes vaid ehedas parasiitluses) ning putukasita kallal mekutada. Lähivõtteid videos:
This image has an empty alt attribute; its file name is received_802661056842852.jpeg
..ja magusa suuga oli hea jälle filmima hakata.
This image has an empty alt attribute; its file name is received_488396565110346.jpeg
Künklik matkarada pakub häid vaateid.
This image has an empty alt attribute; its file name is 20191025_1436340.jpg
Joosep arvas, et kui ta puuseen oleks, kasvaks tema just selle puu peal.
Jaaaa peagi asendus ülesse viiv rada langusega, mis tegi nii minul kui ka endiselt suhkrujoovastuses oleval puuseenel tuju eriti heaks.
Jõudsime esimesse randa.
This image has an empty alt attribute; its file name is 20191109_212057.jpg
Vaade paremale oli kena.
This image has an empty alt attribute; its file name is 20191025_132934.jpg
Ja ka vasemal polnud midagi viga.
Samal inimtühjal rannal sõime ka lõunat. Sõbraks hüljes, kes meie ees olevas rannasopis kogu aja mängis (ja meil silma peal hoidis).
This image has an empty alt attribute; its file name is received_2840890995945203.jpeg
Kuna hülgega sõpruse sobitamise võis aga pigem lugeda ebaõnnestunuks, asusime uuesti teele. Taaskord mäest üles, et jõuda teise randa.
Tagasivaade esimesele rannale.
This image has an empty alt attribute; its file name is received_527836797795041.jpeg
Kogu raja ulatuses on näha loomalõkse. Loomalõksud on mõeldud nirkide ja muude nugistajate jaoks, kelle eurooplased ise on 1880.-datel aastatel sisse toonud. Karnivoorid toodi siia, et aeglustada lennukat küülikute levikut. Nimelt imporditi 1830.-datel aastatel Uus-Meremaale jäneseid, laskmaks need siin lahti, et stimuleerida lihaturgu ja pm ka lihtsalt spordiks, et oleks lahe neile ”metsikutele” jänestele jahti pidada. Selle peale aga ei tuldud, et jäneste sigimine võiks osutuda niivõrd arvukaks, et mõnikümnest jänesest võiks uskumatult kiiresti saada miljoneid jäneseid. Just seetõttu peetakse jäneseid Uus-Meremaal meeletusuureks kahjuriks. 10 jänest söövad sama palju kui 55-kilone lammas. Sellest tulenevalt on jänesed hävitanud farmerite saake ning isegi vähendanud lammaste arvukust (sest reaalselt söövad lammaste eest toidu ära). Selleks, et jäneseapsakat heaks teha, otsustati Uus-Meremaa ökosüsteemile tutvustada erinevaid nirke, nugiseid ja muid kärplasi. Missioon osutus aga ebaedukaks, sest ka need elukad hakkasid hoogsalt sugu tegema, kuid jäneste levikus vähenemist ei ole täheldatud. Mis aga on saanud? Need kärpid, nirgid ja nugised on leidnud hoopis lihtsama maiustamisvõimaluse – lennuvõimetud linnud ja nende munad. Just sel põhjusel on paljud Uus-Meremaa põlislinnud kas juba välja surnud või välja suremas. Seepärast ka need lõksud – lindude kaitseks.
This image has an empty alt attribute; its file name is received_426721244665752.jpeg
Teine rand.
This image has an empty alt attribute; its file name is 20191025_172236.jpg
Tagasitee kämpimisplatsile. Kuna kaugelt paistis, et just tol hetkel oli mõõn, siis otsustasime oma õnne proovile panna ja katsetada, kas saame kuiva jalaga üle.
This image has an empty alt attribute; its file name is 20191025_174532.jpg
Alla jõudes saime aru, et kuiva jalaga me ikka päris üle ei saa. Olime aga sihikindlad.
This image has an empty alt attribute; its file name is 20191026_230103.jpg
Ning muidugi ei saa staarjuutuubija looduslikku ime – mereloodete faasist puudutatud lahte – ületada ilma oma kaamerata.
This image has an empty alt attribute; its file name is 20191025_185421.jpg
Tagasi kämpimisalani jõudnuna olime näljased. Asusime kohe süüa tegema.
Platsil on lubatud lõkke tegemine ning olemas on ka joogiveekraanid.
Tegime lõkkes lõhet, kartulaid, kapsast ja muud nämmat.

Teine päev

This image has an empty alt attribute; its file name is 20191026_083121.jpg
Kuigi olime kogu aja oma I-platsil ainsad kämpijad, siis päris ainsateks elusolenditeks me aga ei olnud. Juba saabumisest saati tundsid meie (või siis õigem oleks öelda, et meie toidu) vastu huvi linnud nimega wekad. Wekad pole mitte ainult uudishimulikud, vaid ka arukad linnud, mis tähendas meie jaoks seda, et ei saanud oma toidule selga keerata, sest niipea kui jätsime midagi järelevalveta, olime sellest ka ilma. Kui kedagi minu arvamus huvitama peaks, siis leian, et seal pargis võiks neid nirgilõkse vähem olla = nad panid meilt rotti nii mõndagi.
Teise päeva matk Skinner Pointi, kust oli vaade sellele rannale, mis oli kohe meie kämpimisplatsi ees.
Skinner Pointist edasi viis meie matk Goat Baysse. Pean häbiga tunnistama, et olime selleks ajaks juba ilusate liivarandadega ära hellitatud ega osanud meie ees olevat järjekordset paradiisiranda kuigi palju väärtustada. Parimaks pidasime esimese päeva matka kõige esimest randa – Anapai Bay.
Teel oma viimase matkani – Wainui joani. Pilt tehtud tee ääres ning mittemingisugust tuuningut pole sellele tehtud – just nii sinine ookean siin Uus-Meremaal ongi.
This image has an empty alt attribute; its file name is 20191026_132302.jpg
Wainui juga.

Lõpetus

Abel Tasman on väidetavalt kõige populaarsem rahvuspark Uus-Meremaal. Meie läksime sinna oktoobrikuus, mis oli veel hooajaväline aeg ning tundub, et paremal ajal poleks olnud võimalik minna. Kahe päeva jooksul nägime matkaradadel kokku kõigest sellisel hulgal inimesi, et saaks nad kahe käe sõrmedel kokku lugeda. Rahvast oli kämpimisplatsil aga küll. Ilmselt ei peetagi vajalikuks matka ette võtta kui paradiisirand sealsamas platsi ees juba olemas on.

Nagu eelmiselgi korral, lõpetan ka seekord Joosepi videoga. Seal Abel Tasmani metsade vahel jalutades ning kaameratagust särasilmset Joosepit vaadates tabas mind järsku välgatus. Sain aru, et Joosepi filmimislumm on vaid loogiline – Austraaliaski tahtis ta vaba aja ning piiramatu interneti korral vaadata ei midagi muud kui loodusfilme..

Selle aasta algusest saati, mil gopro ostsin, nägin kuidas Joosepile hakkas järjest rohkem meeldima kaameraga ise eri võtteid proovida ning ringi nikerdada. Nüüdseks aga on ta viinud oma värske hobi täiesti uuele tasemele.