Riigid, kus olen elanud, Uus-Meremaa, Vaikse Ookeani saared

Pimpime bussi

Buss nii nagu see sai ostetud

Joosep saabus Uus-Meremaale pea kuu aega enne mind. Oma esimesed päevad veetis ta ühes suvalises Queenstowni backpackeris, kuid kuna narivoodi ning oma kottide kaisutamine viskas kiiresti üle, otsustas ta osta bussi.

This image has an empty alt attribute; its file name is 20191016_151821.jpg
Buss väljast – horisontaalselt üle kere oli üks suur, inetu kleeps, (mille maha nühkimisega oli Joosep minu saabumise ajaks juba üritanud alustada – uks ongi peaaegu puhas).
Ja ega see seestki midagi erilist polnud.
Värvilahendusena oli kogu sisu valge-punane-must – nõudest voodipesuni välja.

Lööme poissmehebussile elu sisse

Kui Joosep bussi ostis, ei olnud me selleks ajaks veel vestelnud. Seepärast ei teadnud ta, kas võib oma ratastel kodu nimetada poissmehebussiks või peaks sellesse suhtuma kui millessegi, mida saame koos oma äranägemise järgi hakata ümber tegema ning oma ühiseks koduks nimetada.

Minu maandumispäeval bussi tutvustades ütles ta aga kohe, et annab mulle sisustuse ümber tegemisel vabad käed (vajadusel aidates mind ideede elluviimisel). Kaks korda polnud sellist asja vaja öelda – hakkasin kohe igasuguseid plaane hauduma.

Esimese asjana teadsin, et kaduma peab meie koltunud, räpane ja iseloomutu lagi.
Selleks võttis Joosep laepaneeli alla.
Ning hakkasime keset ühte oma tasuta ööbimispaika sellele laepaneelile kinnitama riiet, mille olime Christchurchi kangapoest ostnud.
Kuigi saime teostuse üle vaielda nii- ja naapidi, osutusid vaidlused lõppkokkuvõttes siiski viljakaks ning saime riide ära kinnitatud.
Lakke jäi see küll panemata, sest oli veel vaja teha pisiparandusi ning ka selles polnud me kindlad, et kas ja mida võiksime teha esipaneeliga.
Pisiparandused tehtud.
This image has an empty alt attribute; its file name is received_589843428488766.jpeg
Ja esipaneeliga tulin muidugi maruuuuuuuuhea ideega lagedale – võiks selle pooleks saagida. Joosep väärt mehena muidugi vaid täitis emanda käsku..
… leides hiljem, et võib-olla poleks seda siiski pidanud tegema.
Järsku olid meil autos (suur segadus ja) kaks laepaneeli, mida eri asjaolude kokkulangemisel ei õnnestunud tervelt kahe päeva jooksul lakke panna.
Isegi magama pidime niimoodi, et ühte paneelidest hoidis meie varvaste kohal vaid see sinine matt.
This image has an empty alt attribute; its file name is 20191020_080343.jpg
Kuid öö jooksul tõukas üks meist selle alati ühel hetkel ära = see kõik oli mitmetärniline seiklus, mis tol hetkel tegi meele eriti mõruks.
Oli vaja välja mõelda selge plaan ning teostus..
This image has an empty alt attribute; its file name is 20191023_073330.jpg
Teostus küll võttis Joosepil tossu ikka täitsa välja. Tulemusega olime aga väga rahul.. kui üks asi välja arvata..
This image has an empty alt attribute; its file name is 20191020_190137.jpg
.. esipaneeli lakke pannes saime aru, et olime hakkama saanud suuremat sorti sitaga. Ära saetud tükid ei sobitunud üldse nii hästi kui seda oma vaimusilmas olime ette kujutanud.
This image has an empty alt attribute; its file name is 20191020_190143.jpg
No kohe absoluutselt ei sobinud.
This image has an empty alt attribute; its file name is 20191022_223117.jpg
Lahenduseks ostsime liistu.
This image has an empty alt attribute; its file name is received_502708357002056.jpeg
Liist ise oli jäigavõitu, kuid meie lagi erinevate voolujooneliste nurgelustega – niisis pidime võtma kasutusele karmimad meetmed.
Omajagu sai sellega pusserdatud.
Selle pusserdisegi mõlema osa vahele saamine oli tõeline vägitegu.
Kuidagimoodi saime ikkagi hakkama ning võisime hakata keskenduma teistele asjadele.
Joosepi puhul tähendasid ”teised asjad” auto välikujundusega tegelemist. Ta oli väga sihikindla plaanina võtnud ette selle, et auto ära värvida – selleks aga oli vaja maha nühkida nii kleeps kui ka kleepsust autole jäänud liim (olles TUNDUVALT suurem töö kui see, millisena see kõlab). Nühkimisele järgnes liivapaberiga puhastatud ala üle käimine.
..päeva ei teinud kergemaks ka see, et vahepeal oli meil rehv tühjaks läinud.
Rehv vahetatud, sai edasi nühkida.
Värvimiseks viis Joosp mind metsa, öeldes mulle, et oleme seal kaks päeva.
Värvimise ettevalmistus suures hoos.
Nõudes mitmevärvilist autot, ei teinud ma Joosepi elu kohe üldse kergemaks.
Värvida saime seekord vaid auto esiotsa kuna muud keretööd ootasid veel alles ees.
Kui kahe päeva pärast selgus, et meil Joosepiga olid kahest päevast eri arusaamad (jäädes sinna tegelikkuses hoopis neljaks päevaks), otsisin minagi endale tegevust – otsustades ära värvida selle laeliistu, mille valge värvus kuidagi tobedalt meile igapäevaselt näkku karjus..
..ja kui juba värvimiseks läks, võtsin ka muud kahtlase välimusega asjad ette.

Lõpetus

Imetlen kogu südamest Joosepi rasket tööd ja sihikindlust, mida ta meie autokesse on investeerinud. Kuigi välitöötlusel minust erilist abi ei olnud, pean ka häbiga tunnistama, et olin väga pikalt kogu selle idee suhtes väga kriitiline, sest 1) Joosep pole mitte kunagi spreivärvi isegi käes hoidnud, auto tuunimisest rääkimata 2) pidime seda kõike tegema õues ja just sellises riigis, kus 24 tunni jooksul võid näha kõiki nelja aastaaega. Ometi aga, ei tea kuidas, mõistsin, et Joosepi ideede kritiseerimisel pole mittemingisugust hea mõju ei talle ega tema plaanidele. Lõpetasin kriitika, mõistes, et just järgi proovides saame teada, milles oleme head. Esimese katsetuse tulemus? Täiesti fantastiline! Ja isegi kui poleks asi hästi välja kukkunud, siis lõppude lõpuks on see ju kõigest üks auto.. auto, mida kutsuksime koduks hoolimata sellest, milline ta välja näeb.

This image has an empty alt attribute; its file name is 20191108_105641.jpg
Pärast värvimist nägi meie kodu välja selline. Pilt tehtud ühes viimastest tasuta ööbimispaikadest, kus värvimisjärgsel ajal ööbisime. Pildistamispäev 9. november. Järgneval päeval algas meie jaoks uus etapp – kolisime ühe kiivi pere rendituppa, et alustada 11. novembril tööga veiniistanduses. Järgmistel kordadel kirjutangi juba uuest tööst ja uuest kodust.
Lisan siia kõige hiljutisema Joosepi video, mis sai filmitud vahetult enne töö algust. Siin on näha ka väikseid välgatusi sellest, milline buss seestki välja näeb.